Szlachetne zdrowie

„Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz, aż się zepsujesz.”
J. Kochanowski

Racjonalne żywienie, szczególnie dzieci w wieku przedszkolnym jest bardzo ważne i odgrywa ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu młodego człowieka. Przyrost masy ciała dziecka w wieku 4-6 lat wynosi około 2 kg, natomiast wzrost o 10-12 cm. Przeciętna masa ciała dziecka to 20 kg. Przez cały ten czas rozwojowi i usprawnieniu ulegają narządy wewnętrzne: płuca, serce, układ pokarmowy.

Organizm przedszkolaka stale rosnąc wykazuje szczególnie duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe oraz dużą wrażliwość na ich niedobór. Dziecko przebywając w przedszkolu, gdzie ma kontakt z innymi dziećmi, narażone jest na różne infekcje górnych dróg oddechowych. Niedoborowe żywienie, ubogie w białko i witaminy, zmniejsza odporność dziecka. Może to być powodem większej skłonności do zachorowań, co z kolei prowadzić może do gorszego rozwoju układu kostnego oraz niedokrwistości. Dlatego tak ważne jest, aby żywienie w tym wieku było racjonalne oraz, aby żywność dostarczała dziecku odpowiednich składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Badania naukowe, przeprowadzone przez ostatnie lata wskazują, iż dobrze zbilansowana dieta stosowana od najmłodszych lat i kontynuowana przez całe życie, warunkuje prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy człowieka, a także zwiększa wydolność organizmu.

Czy wiesz co je Twoje dziecko?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>