Dziecko w McDonald’s

Większość z nas wie, że dziecko powinno być jak najrzadszym gościem w restauracjach takich jak McDonald’s, ale dlaczego? Co takiego ma to jedzenie w sobie, że żywieniowcy ostrzegają rodziców, aby nie karmili swoich pociech produktami typu fast-food? Na te pytania postaram się dzisiaj odpowiedzieć.

Przeanalizujmy przykładowy zestaw „happy meal” pod względem zawartości składników odżywczych.

CHEESEBURGER FRYTKI COCA-COLA
Zawartość w 100 g Zawartość w 100 g Zawartość w 100 g Jednostka
Wartość energetyczna 303 316 32 kcal
Białko 15,13 3,81 0 g
Tłuszcze ogółem 13,93 16,12 0,05 g
Węglowodany 29,89 39,02 7,84 g
Błonnik 1,0 4,2 0 g
Sacharoza 5,47 0,20 6,11 g
SKŁADNIKI MINERALNE
Ca 191 17 1 mg
Fe 2,66 0,86 0,09 mg
Mg 21 32 0 mg
P 159 132 1 mg
K 190 560 18 mg
Na 589 227 22 mg
Zn 2,2 0,44 0,01 mg
WITAMINY
C 0 7,3 0 mg
B1 0,259 0,328 0,011 mg
B2 0,299 0,036 0 mg
B3 4,618 2,760 1,565 mg
B6 0,138 0,521 0,153 mg
B12 1,02 0 1,37
A 230 0 0
TŁUSZCZE
Kwasy tłuszczowe nasycone 5,245 2,084 0,008 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone 4,292 7,805 0,011 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone 0,417 4,664 0,028 g
Cholesterol 41 0 0 mg

WNIOSKI:

  • Posiłek jest nieprawidłowo skomponowany. Przede wszystkim nie obfituje on w warzywa w postaci surówek, czy sałatek oraz nie ma żadnego dodatku owocowego. Jeśli byłby to obiad, dziecku powinien być podany deser, czy chociaż kompot, gdyż białko zwierzęce w większej ilości może powodować nagły spadek cukru we krwi. Kompot, czy deser (np. kisiel, jabłko) zapobiega takim przypadkom.
  • Procentowy rozkład całodziennego zapotrzebowania energetycznego jest nieprawidłowy. Obiad dostarcza 54% całodziennego zapotrzebowania na energię, gdzie prawidłowo powinno kształtować się na poziomie 30-35%, przy założeniu, że dziecko w wieku 4-6 lat spożywa 5 posiłków dziennie (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja).
  • Podaż białka jest prawidłowa. Kształtuje się na poziomie 15% całodziennego zapotrzebowania na ten makroskładnik. Jednak jeśli doliczyć do tego pozostałe posiłki, może okazać się, że jest go za dużo w diecie. Białko w nadmiarze obciąża pracę wątroby i nerek; nasila wydalanie wapnia, co w konsekwencji prowadzi do odwapnienia kości; wpływa na wzrost stężenia cholesterolu we krwi.
  • Udział energetyczny tłuszczów wynosi 39%. Jest to zbyt wiele. A to tylko jeden posiłek! Zasady racjonalnego żywienia zakładają ograniczone spożycie tłuszczów, szczególnie pochodzenia zwierzęcego. Powinno ono kształtować się na poziomie 30%. Tłuszcz nie tylko jest obecny w mięsie, ale także zostaje wchłonięty przez frytki podczas procesu smażenia. W gastronomii do smażenia używa się frytury (tłuszcz roślinny) odpornej na działanie wysokich temperatur, ale bogatej w substancje konserwujące. Bogate w tłuszcz są także sosy majonezowe podawane do sałatek oraz ser żółty. Ponadto potrawy te smażone na głębokim tłuszczu są trudno dostępne dla enzymów trawiennych w żołądku i długo zalegają w przewodzie pokarmowym zanim zostaną strawione.
  • Zbyt mała podaż węglowodanów w szczególności złożonych, które poza energią dostarczają także organizmowi błonnik, witaminy i związki mineralne. W związku z tym każde danie powinno być bogate w produkty z grupy produktów zbożowych, tj. pieczywo (najlepiej ciemne, razowe) różnego rodzaju kasze, makarony. Typowy posiłek w McDonald’s nie dostarcza dziecku tych składników. Zasady racjonalnego żywienia zakładają także ograniczone spożycie sacharozy, mniej niż 10% na dobę. Bogatym źródłem cukru w tym posiłku jest coca-cola – aż 22 g w jednej porcji, czyli 4 łyżeczki. Cukier ten jest źródłem tylko energii. Spożywanie produktów, gdzie poza sacharozą obecne są także kwasy tłuszczowe nasycone (cheeseburger, czy frytki), sprzyja uzyskaniem dodatniego bilansu energetycznego, co w konsekwencji objawia się nadwagą i otyłością.
  • Posiłek praktycznie pokrywa całodzienne zapotrzebowanie na sód (983 mg). Norma-1000 mg. Nadmiar sodu w organizmie powadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi oraz obrzęków, gdyż wiąże wodę. Źródłem sodu jest sól oraz żywność produkowana z udziałem sodu.
  • Posiłek ubogi w witaminy. Śladowe ilości witaminy C i z grupy B.
  • Brak dodatku owocowego lub warzywnego, który powinien być podstawą każdego posiłku. Dodawane do kanapek ogórki kiszone i papryka marynowana są smaczne oraz podkreślają smak potrawy, ale jest w nich dużo soli. Nawet jeśli w potrawie jest plasterek pomidora, świeżego ogórka, czy liść sałaty, to nie mają one praktycznie żadnej wartości odżywczej. Umyte, pokrojone, wystawione na działanie światłą na długo przed konsumpcją tracą większość witamin. Powszechną praktyką w różnego rodzaju jadłodajniach jest łączenie świeżego ogórka z pomidorem, co pozbawia potrawy wit. C. Nie powinno tak być, gdyż enzymy zawarte w ogórkach rozkładają witaminę C w którą bogaty jest pomidor.

Na podstawie wniosków możemy stwierdzić, iż dzieci powinny unikać posiłków typu fast-food. Oczywiście raz na jakiś czas (czytaj raz na miesiąc ) możemy sprawić dziecku tą „przyjemność” i zabrać je do McDonald’s. Wybierając się do McDonald’s należy docenić poczynione przez sieć zmiany i skorzystać z nowych propozycji w menu dziecięcym. Zamiast frytek możemy pomóc wybrać dziecku pomidorki albo jogurt z owocami. Słodką kolę możemy zastąpić sokiem owocowym, mlekiem albo wodą. Względem kanapki znajdującej się w zestawie możemy zastosować uniwersalną zasadę (tyczącą się również dorosłych) i zaproponować maluchowi wersję bez plastra smażonego sera.

Sami tez w domu możemy przygotować tego typu dania, ale z wartościowych i niskotłuszczowych produktów. Hamburgera zamiast z wołowiny można przyrządzić z piersi kurczaka. Zamiast majonezu do sałatek dodać jogurt lub oliwę z oliwek. Jeśli robimy pizzę niech podstawą będą warzywa i chuda wędlina z odrobiną sera żółtego. Zapewniam, że dania te nie stracą na swojej atrakcyjności jeśli będziemy gotować z sercem i dobrze je przyprawimy.

Wybierając się do dowolnej restauracji powinniśmy pamiętać, że to nasze wybory kształtują ich przyszłą ofertę. Wywierajmy, więc pozytywne zmiany na rzecz racjonalnego żywienia w odwiedzanych przez nas miejscach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>